[PL] Czym jest dla mnie praca zdalna ?

Chciałem napisać kilka słów o pracy zdalnej. Jak ją postrzegam z mojego osobistego punktu widzenia.

Schronienie w czasie burzy

Kto mnie zna, ten wie, że w poprzednim oraz tym roku dużo chorowałem, jeździłem po szpitalach i lekarzach, urzędach, doradach, kupowałem mieszkanie, przeprowadzałem się i brałem ślub. Na szczęści, przy pracy zdalnej, nie jest to tak duży problem. W szczególności, jeśli jako cała firma  praktykujemy pracę   w sposób asynchroniczny. Zatem jeśli akurat boli Cię głowa, musisz iść na pocztę, do lekarza, wyremontować dom albo sąsiad wierci. Nie ma sprawy. Dwa słowa "będę później" i cały zespół jest w stanie sobie poradzić.

Oczywiście można to wszystko ogarnąć pracując z biura też. Pytanie na jak długo i na jak często? Jeden wyjątkowy raz? Co jeśli boli Cię głowa przez dwa miesiące codziennie ? Ja tak miałem. Nie wiem co byłbym w stanie w tym czasie zrobić z biura. Chyba bym tylko wszystkim przeszkadzał.

Kultura firmy

Nawet jeśli możesz pracować zdalnie od czasu do czasu, lecz w twojej firmie nie ma odpowiedniej kultury, będziesz mieć wszystko utrudnione. Ominie Cię wymiana informacji, która zamiast odbyć się w Internecie, z możliwością późniejszego zapoznania, odbędzie się w stołówce podczas przerwy obiadowej. Kultura asynchronicznej pracy zakłada, że ustalenia i dyskusje odbywają się głównie przez kanały nieulotne. Nie ważne czy to jest twój bugtracker, pivotal, trello, irc, wiki, czy hackpad. Cokolwiek do czego mogę wrócić i skomentować po dwóch godzinach, w dogodnym dla mnie czasie.

Niestety znam firmy, które teoretycznie umożliwiają pracę zdalną, jednak w praktyce nie są zupełnie do tego przygotowane, w rezultacie pracownicy zdalni napotykają szereg trudności. W szczególności czują się wyłączeni z głównego obiegu komunikacyjnego, czują że omijają ich czasem kluczowe ustalenia, po których nie zostaje czasem żaden ślad.

Praca asynchroniczna nie wyklucza jednak korzystania z komunikacji głosowej. Istnieje spora szansa, że twój komunikator pozwala na nagrywanie rozmów. Wystarczy później udostępnić takie nagranie i już pracownik, który ominął spotkanie może nadrobić zaległości i wypowiedzieć się na innych kanałach na omawiane tematy. Być może kiedy już wszyscy będziemy nosić Google Glass to i spotkania przy lunchu będziemy nagrywać i udostępniać współpracownikom.


Synchroniczna Asynchroniczna
Z biura To co zwykle rozumiemy i wyobrażamy sobie jako praca. Siedzimy i gadamy do siebie. Większość informacji wymieniamy w ten sposób wewnątrz firmy. Na komunikację kanałami elektronicznymi decydujemy się zwykle, gdy musimy wymienić informację z osobami z innej organizacji, klientem albo podwykonawcą. Może być bardzo efektywna dla niektórych rodzajów zadań jednak od każdego wymaga dojazdu do pracy, co zwykle przy moim rodzaju wykonywanych zadań oznacza jednak stratę czasu, energii i większy ślad węglowy. Chyba najrzadziej spotykany wariant. Przychodzimy do biura, jednak czasem się w nim mijamy. Po co więc do niego przychodzimy? Trochę trudno mi to sobie wyobrazić. Być może jesteśmy wśród tych ludzi, którzy mają problem w pracy z domu i potrzebują do pracy innego rodzaju otoczenia. Być może jedynie biuro dostarcza nam jakiś rzadkie narzędzie potrzebne do wykonywanej pracy np. drukarkę 3D.
Zdalna Pracujemy skąd chcemy, jednak musimy być w tym samym czasie dostępni by pracować efektywnie i podejmować decyzje. Często używamy do rozmów jakiegoś linearnego komunikatora, które zwykle mają problem by odnosić się do konkretnych wątków i rozgałęziać rozmowy. Możemy się też komunikować głosowo, ale wymagamy obecności na spotkaniach w konkretnych godzinach i nie nagrywamy takich rozmów. Nie płacimy za biuro. Internet jest naszym biurem, ale wciąż siedzimy w nim wszyscy w tym samym czasie. Pracujemy w dogodnym dla nas momencie. Kiedy uważamy, że jest ku temu odpowiednia chwila, synchronizujemy nasz stan wiedzy z tym co w międzyczasie wyprodukowali koledzy. Kiedy mamy jakieś pytania albo przemyślenia zostawiamy je w miejscu dostępnym dla wszystkich. Przy odrobienie szczęścia są takie momenty w ciągu dnia, że spora część osób i tak jest dostępna, jednak nawet jeśli dzieli nas kilka stref czasowych, to nie problem dla naszej wydajności.

Multiplikator w czasie bryzy

Praca zdalna objawia swoje korzyści jednak także, kiedy wszystko idzie w porządku. Może nawet jeszcze większe korzyści.

  • drzemka - od dawna istnieje wiele artykułów naukowych, które potwierdzają pozytywny wpływ popołudniowej drzemki
  • uprawianie sportu - szczególnie jeśli mieszkamy w odpowiedniej ku temu okolicy
  • możliwość przygotowania w środku dnia posiłku zgodnego z własną dietą, szczególnie przydatne dla osób z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.
  • ćwiczenia fizyczne bądź rozciągające
  • zabawa z dzieckiem
Jeśli próbujesz ustalić sobie optymalny harmonogram dnia, który pozwoli Ci efektywnie wykorzystać czas, to praca zdalna może być świetnym rozwiązaniem. Ja w tej chwili pracuję w 5 okresach półtorej-godzinnych, pomiędzy którymi spożywam małe posiłki oraz wykonuję krótką serię ćwiczeń fizycznych oraz relaksujących szyję i kręgosłup. Pozwala mi to zmniejszyć wahania poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób z insulinoopornością.

Popularne posty z tego bloga

Faster rails development part 2 - Annoucing Active Reload